امروز سه شنبه , 23 اردیبهشت 1404
پاسخگویی شبانه روز (حتی ایام تعطیل)
-
فروشنده :
پی دی اف داک
-
- کد فایل : 66476
- فرمت فایل دانلودی : DOX
- تعداد مشاهده : 52
آخرین فایل ها
- بیشتر -دانلود طرح درس ملی خط و زاویه ریاضی ششم ویژه درس پژوهی و مسابقات

دانلود طرح درس ملی خط و زاویه ریاضی ششم ویژه درس پژوهی و مسابقات در تعداد 12 صفحه در قالب فایل word و قابل ویرایش از وبسایت پی دی اف داک قابل خرید و دانلود می باشد
شرح مختصر فایل
طرح درس روزانه بر اساس برنامه درس ملی
درس خط و زاویه کتاب ریاضی پایه ششم
عنوان درس : تاریخ اجرا : طرح درس شماره : مشخصات کلی
مدرس : مدت تدریس : 45 دقیقه تعداد دانش آموزان : صفحه : آموزشگاه :
اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقهبندی جدید بلوم فعالیت های قبل از تدریس
سطح هدف :
وجود تعامل بین معلم و دانش آموزان در فراگیری درس خط و زاویه
فعالیت بر اساس اهداف معین واز پیش تعیین شده در کتاب ریاضی پایه ششم
طراحی منظم با توجه به موقعیت و امکانات درس خط و زاویه
ایجاد فرصت و تسهیل یادگیری در فراگیری درس خط و زاویه
هدف کلی جلسه :
دانش آموزان باید مفاهیم درس خط و زاویه را در کتاب ریاضی پایه ششم به طور کامل فرا بگیرند.
اهداف جزیی و رفتاری :
جزیی:
1-دانش آموز با زاویه مکمل و متمم آشنا می شود.
3-دانش آموز می تواند زاویه متقابل به راس را رسم و آن را تعریف کند.
رفتاری:
حیطه شناختی
دانش آموز با زاویه نیم صفحه و تمام صفحه آشنا می شود
دانش آموز با ویژگی های زاویه های متقابل به راس آشنا می شود.
حیطه ی مهارتی
زاویه متقابل به راس را رسم کند.
با کمک نقاله و گونیا انواع زاویه را بسازد.
با کمک مکمل زاویه های متوازی الاضلاع را اندازه گیری کند.
حیطه ی نگرشی
دانش آموز به حل مسایل مربوط به زاویه و اندازه گیری آن ترغیب می شود.
به انجام کارهای گروهی علاقه مند می شوند.
محتوا درس خط و زاویه را به صورت خلاصه توضیح دهند. ( درک و فهم )
تکالیف مربوط به درس خط و زاویه را با دقت انجام دهند . ( روانی حرکتی – عادی )
دانش آموز آنچه را از درس خط و زاویه یاد می گیرد با دوستانش به اشتراک بگذارد.
دانش آموز با توجه به ملاک های عقلانی بتواند درس خط و زاویه را به صورت کاربردی فرا بگیرد..
رعایت ادب و احترام نسبت به معلم
تقویت مهارت گوش دادن
تقویت مهارت سخن گفتن
اهداف مرحله ای :
دانش آموزان پس از پایان جلسه آموزشی به اهداف زیر دست می یابند :
آشنایی با ضرورت و کاربرد درس خط و زاویه ریاضی پایه ششم
آشنایی با مبانی و مضامین درس خط و زاویه ریاضی پایه ششم
مهارت خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن
ادای احترام متقابل به دیگران و مشارکت در فرایند تدریس
عرصه ها
(وظایف دانش آموز در قبال) رئوس مطالب :
آشنا شدن با نقش و کاربرد درس خط و زاویه ریاضی پایه ششم در زندگی روزمره-خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن - آشنایی کامل دانش آموزان با مفهوم درس و ایجاد تفکر و خلاقیت در فرایند یاد دهی – یادگیری
دیگران خود خلقت خدا انتظارات از دانش آموزان در این درس حیطه ها و اهداف
* * دانش آموزان بتوانند نتیجه کلی درس خط و زاویه را بگویند. تعقل - علم
* نسبت به مطالب بیان شده روحیه نقد پذیری و نقادی پیدا کنند . ایمان
* مفاهیم و اهداف آموزشی درس خط و زاویه را فراگرفته و آنها را تحلیل نمایند. علم
* در مورد درس خط و زاویه فرضیه سازی کرده و آن ها رد یا قبول کنند . عمل
*
* برای انجام اخلاق پسندیده از قبیل رعایت حقوق دیگران ، نظم در کلاس ، همکاری و تلاش کنند و به دیگران نیز توصیه کنند. اخلاق
* به سوالات مطرح شده پیرامون درس خط و زاویه ریاضی ششم ابتدایی پاسخ دهند.. تعقل - علم
*
* در پاسخگویی به سوالات و فعالیت های کلاسی درس خط و زاویه فعال هستند. علم - عمل
* * نسبت به مبانی اخلاقی و تربیتی در کنار آموزش علاقه مند می شوند. اخلاق
مدل و ساختار کلاس U شکل بوده و همه دانش آموزان در جلو و اطراف میز می باشند . در حالی که به وایت برد نیز اشراف داشته باشند معلم کلاس را آماده کرده و دانش آموزان را به چند گروه تقسیم می کند که بهتر بتواند با دانش آموزان ارتباط برقرار کرده و درس خط و زاویه را تدریس نماید. گروهبندی، مدل و ساختار کلاسی
از آموخته های قبلی و درس جدید سوالاتی مطرح می شود تا آمادگی دانش آموزان برای درس خط و زاویه ارزیابی شود و انتظار می رود دانش آموزان قادر به پاسخگویی سوالات باشند.
بررسی تکالیف فردی و گروهی و دادن بازخورد به آن ها تلفیقی از پرسش و پاسخ ، بارش فکری ، نمایش اسلاید و نمایش پاورپوینت با موضوع خط و زاویه ، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. پیش بینی روش تدریس
استفاده از نرم افزار ها- کتاب گویای(ورق زن)-کتاب راهنمای معلم -کتاب درسی- کمک آموزشی -پخش تصاویر مرتبط با مبحث از طریق ویدیو پروژکتور- استفاده از تخته هوشمند- لپتاپ وسایل آموزشی
زمان وسایل آموزشی روش تدریس فعالیت دانش آموز(اندیشه ورزی ، دست ورزی ، خلاقیت توام با خودباوری ، خودیابی و خود ارزیابی) فعالیت معلم (ایجاد موقعیت یادگیری) فعالیتهای یادگیری فعالیت های حین تدریس
*** کتاب *** مطالعه کتاب ، ساخت دست سازه مطالعه کتاب ، تهیه پاورپوینت ، تدارک تکالیف ، تولید محتوای الکترونیکی فعالیت های مقدماتی
5 دقیقه کتاب *** مطالعة درس قبلی سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی حالات روحی و فیزیکی دانش آموزان و بررسی کلی وضعیت کلاس،ارتباط عاطفی ، ارتباط دانش آموزان با کلاس و محتوا از طریق توجه به کتاب، پاورپوینت موجود در کلاس - توجه نسبت به حالات روحی و فیزیکی دانش آموزان- بررسی وضعیت کلاس به صورت کلی .
هر دانش آموز، حضور خود را با کلمه انگیزشی که دوست دارد اعلام می کند. پیش بینی رفتار ورودی
و ایجاد ارتباط
5 دقیقه برگه و لوازم نوشتاری *** پاسخ به سوالات تدارک دیده شده توسط دانش آموزان به منظور ارزشیابی تشخیصی با استفاده از پاورپوینت آموزشی ،تصاویر نشان داده می شوند با طراحی سوالاتی پیرامون درس خط و زاویه ، با جلب توجه به تصاویر موجود درمتن ، با استفاده از پرسش ها زمینه ی مناسب برای شروع تدریس فراهم می گردد .
تهیه چند سوال از مباحث قبل
با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس خط و زاویه دانش آموزان به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می شوند . معلم باید آموخته ها و توانایی های دانش آموزان را قبل از شروع درس جدید معین کند تا به تناسب آموخته های پیشین آنها طرح درس خط و زاویه را بریزد. با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس خط و زاویه دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم. ارزشیابی تشخیصی یا سنجش آغازین
5 دقیقه *** *** ورود به موقع به کلاس ، احوال پرسی از دانش آموزان ، حضور و غیاب ، بررسی تکالیف و فعالیتهای محول شده و امتیاز به آنها - اطمینان از سلامت روانی و جسمی دانش آموزان و تذکر برای یادداشت درس جدید.
توجه ویژه به تفاوت های فردی در بین دانش آموزان
اهمیت نحوه ی رفتار معلم با دانش آموز
ایجاد جو دوستانه جهت جلوگیری از خستگی دانش آموزان
استفاده ی بهینه از حداقل امکانات
توجه به دانش آموزان ویژه و کم حرف .
استفاده از تجربیات نو و به روز و در دسترس دانش آموزان جهت تدریس .
تقویت هوش بینایی ، شنوایی و گویایی در دانش آموزان با طرح پرسش های گوناگون آماده سازی
5 دقیقه کتاب و لوازم نوشتاری بحثی پاسخ به سوالات ارائه شده توسط معلم به صورت گروهی دانش آموزان در ابتدای سال تحصیلی با توجه به پرسش نامه هایی که پر کرده اند گروه بندی شده اند به گونه ای که هر گروه شامل افراد گوناگون از دید شخصیتی باشد. هر گروه از دانش آموزان با توجه به حساس بودن پایه تحصیلی به دلخواه یک نام انگیزشی را برای گروه خود انتخاب کرده اند. در هر ماه یک گروه به عنوان معلم یار به غیر از انجام وظایف گروه یادگیری وظایف دیگری مانند یاری رساندن به معلم در امر آموزش. رابط آموزشی و . . . به عهده دارند.
در طول جلسه آموزشی بنابر تشخیص معلم در هر موقعیت مناسب توجه دانش آموزان به درس مربوطه جلب می گردد در طول جلسه آموزشی معلم دانش آموزان را از نظر روحی، جسمی ، اخلاقی، تربیتی، طرز نشستن، رعایت قوانین کلاس تحت نظر داشته و در صورت لزوم به اصلاحات لازم در این امور نیز پرداخته می شود.
بالا بردن قدرت استدلال دانش آموزان با استفاده از شیوه ی مناسب- علاقه مند کردن دانش آموزان به تدریس کتاب ریاضی درس خط و زاویه پایه ششم و مطرح نمودن سوالات مختلف و توجه دادن آنها به اهداف درس خط و زاویه .
در خلال آموزش بنا بر تشخیص معلم از داستان و نمایش و پخش عکس و فیلم استفاده می شود. دانش آموزان گفتار و اندیشه شان را با سخن گفتن پیرامون درس خط و زاویه تلفیق می کنند.همچنین کلیپی راجع به موضوع درس پخش می گردد. ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید
10 دقیقه فعالیتهای معلم- دانشآموز: این فعالیتها به صورت تلفیقی مطرح میشود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیتهای معلم و دانشآموز است و منطقی به نظر نمیرسد و به همین خاطر از خطچین استفاده شده است.
فعالیت های معلم فعالیت های دانش آموزان
وارد شدن به کلاس با روی گشاده و سلام کردن
سلام و احوال پرسی و ارئه فیلم آموزشی و شرح و توضیح درس و از بین بردن نکات مهم درس خط و زاویه
دانش آموزان هر کدام به بیان نظر خویش در این باره می پردازند .
ابتدا بعد از انگیزه سازی .از بچه ها می خواهم با همان میله هایی که در اختیار دارند بهصورت مجسم زاویه نیمصفحه را که در سال شهای گذشته آشنا شدہ اند با میله های تا شوندہ درست کنند سپس از آنها راجع به زاویه که چگونه درست می شود سوال کرده و دانش آموزان پاسخ می دهند وسپس توسط خودم که زاویه از دونیم خط درست می شود که این دونیم خط داراک یک نقطه مشترک هستند که این نقطه مشترک نقطه راس نامر دارد که زاویه را تشکیل می دهد. سپس با همان میلههایک تا شونده انواع زاویه ها ازجمله (زاویه تند راست و باز) را درست کرده با هم مقایسه میکنند وبعد از آن که به صورت مجسم مشاهده کردند روی تخته کلاس زاویه ها را با توضیح نوشته و شکل هر زاویه را نیز رسم کرده و سپس صفحه 103 کتاب را که انواع زاویه را رسم کرده ونامر برده روی تخته هوشمند به دانش آموزان نشان داده و آنها مشاهده می کنند. بعد از اینکه دانش آموزان آمادگی خود را از این مطالب اعلام کردند روی بحث درس تاکید کرده و بحث جدید درسی را که راجع به زاویه ها(دو زاویه متقابل به راسں_دو زاویه متمم ودو زاویه مکمل)می باشد آغاز کردہ در مرحله اول به صورت جسم دو زاویه متقابل به راس با زاویه هاک که از مقوا درست کرده ام را به دانش آموزان نشان دادہ سپس از دانش آموزان میخواھم کہ با میله ھای تاشوندہ
دونفر یک زاویاء متقابل به راس درست کردہ وسپس بگویند که این جانوع زاویه ای است منظورزاویای متقابل به راس ما(تند راست یا باز)است وسپس توضیح زاویای متقابل به راس را روی تخته کلاس نوشته وھمچنین آن را رسم کردہ وحتی دو نفر از دانش آموزان را نیز مثال زده که روبروک یکدیگر قرار گرفته اند (دو زاویه که روبروی یکدیگر قرار گرفته و دارای راس مشترک هستند دو زاویه متقابل به راس می گویند سپس دوزاویه متمم را به صورت مجسم به دانش آموزان نشان داده و از آنها میخواهم که دو زاویه متمم را به صورت مجسم با میله های تا شونده نشان می دهند وبعد روی تخته کلاس دو زاویه متمم را نوشتاء وشکل کشیدہ وتوضیح دو زاویه متمم (دو زاویه اک که مجموع آنها روک هم ۹۰ درجه باشد)و بعد دوزاویه مکمل را بصورت مجسم به دانش آموزان نشان دادہ وسپس از دانش آموزان خواسته با میله های تاشوندہ دو زاویه مکمل را درست کردہ وسپس توضیح آن را داده وروی تخته کلاس توضیح دوزاویه مکمل (دوزاویه اک که مجموع آنها روک هم ۱۸۰ درجه باشد آن دو زاویه مکمل میگویند) نوشته وباز شکل دو زاویه را رسم کرده و بعد از دانش آموزان راجع بہ درس سوال کردہ کہ ھر جا از درس رامتوجه نشدہ اند بپرسند تا بازتوضیح دادہ شود وبعد کتاب را باز کردہ وراجع به فعالیت یا وکار درکلاس و تمرینات آن توضیح داده و از دانش آموزان میخواهم که برای جلسه بعد صفحات نامبرده شده را حل کنند وبه آنها خسته نباشید گفته و به تمرینات متفرقه در زمان باقی مانده از ساعت کلاس می پردازیم.
دانش آموزان کاملا به درس گوش می دهند.
به صحبت های معلم گوش می دهند. به اهمیتی که درس خط و زاویه در زندگی دارد واکنش نشان می دهند.
_ نشان دادن عکس العمل مناسب هنگام دیدن ویدیوی نمایشی
_ مطرح کردن نظرات خود بعد از دیدن تصاویر
_ پاسخ دادن به سوالات مطرح شده با مشارکت و همراهی کردن گروه
_ مطرح کردن سوالاتی که در ذهنشان جرقه زده است.
پاسخ دهی با رعایت نوبت و احترام و خوب صحبت کردن ومرتبط با موضوع بیان کردن نظرات دیده می شود.
گسترش دانش و اطلاعات در زندگی بصورت واقع بینانه و بیان مصادیق و بحث و گفتگو در دانش آموزان صورت می گیرد.
از دانش آموزان خواسته می شود در یک فعالیت گروهي بصورت دسته جمعی سوالات مورد نظر را پاسخ دهند. _ همفکری و مشورت با اعضای گروه
_ یافتن پاسخ های مناسب و صحیح
نکات کلیدی و ضروری توسط معلم مرتب تکرار و بیان می شود .
معلم تدریس درس خط و زاویه را به کمک برد هوشمند و محتوا سازی تکمیل می کند. دانش آموزان با اشتیاق مراحل تدریس را دنبال می کنند.
_ پاسخ دهی به سوالا ت با رعایت
نوبت و احترام به حقوق دیگران
معلم پا به پای دانش آموزان در سوال و جواب شرکت می کند و گاهی اوقات برای جلب توجه کل دانش آموزان سؤالات خاصی را مطرح می کند که نیاز به فکر بیشتری دارد. دانش آموز به دقت هنگام تدریس همکاری می کند.
_ حل تمرین
- خلاصه کردن درس توسط دانش آموزان
ارائه پرسش های تحلیلی
به هر گروه براساس میزان مشارکت و ارزیابی بهتر امتیاز داده می شود. دانش آموزان از تدریس حاضر راضی می شوند و به دقت گوش می دهند.
-درک مطالب گفته شده
ارائه درس جدید لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی
زمان فعالیت دانش آموز فعالیت معلم فعالیت های بعد از تدریس
5 دقیقه توجه به معلم و یادداشت نکات اصلی درس خط و زاویه - تهیه نقشه مفهومی
- هر کدام از گروههای مختلف می توانند رئوس مطالب را مرور کرده و خلاصه ای از آن را در کلاس برای معلم و بقیه دانش آموزان بیان می کنند و در این میان سوالاتی نیز از دانش آموزان پرسیده می شود.
ارائه خلاصه درس خط و زاویه و جمع بندی درس توسط معلم و بیان نکات اصلی درس و بررسی سوالات از طریق پاورپوینت های تهیه شده .
پس از آموزش درس خط و زاویه به صورت کلامی، از دانش آموزان خواسته می شود فعالیت ها را به صورت نمایش انجام دهند.
- بعد از بررسی فعالیت های انجام شده توسط دانش آموزان از آنها خواسته می شود سوالات کار در کلاس هم به صورت گروهی انجام دهند. فعالیت تکمیلی خلاقانه دانش آموزان و جمع بندی
5 دقیقه الف: تکوینی (در جریان تدریس)
ارزشيابي پاياني به صورت شفاهي و طرح مسئله در پاي تابلو یا انجام کار فردی یا گروهی عملی
1- بتواند رئوس مطالب درس را شرح دهند .
2- مفهوم و مضمون اصلی درس چیست؟
3- پاسخ درست به فعالیت ها
4- انجام فعالیت پژوهش و سایر پژوهشهای پیشنهادی از جانب معلم.
5- ارزشیابی از این درس متناسب با هدفها و انتظارات یادگیری برای مجموعه ای
از فعالیتهای داخل و خارج از کلاس دانش آموزان از طریق ابزارهای زیر انجام می شود:
ــ فهرست مشاهدات معلم از انجام فعالیتهای فردی وگروهی
ــ برگه همتاسنجی که توسط برخی از دانش آموزان درباره مهارتهای گفتگو تکمیل میشود.
ــ پاسخ های شفاهی دانش آموزان
پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود پاسخ به سوالات در خلال تدریس درس خط و زاویه ، توجه به فعالیت های انجام شده را با راهنمایی سرگروه انجام دهند.- انجام چه کارهایی باعث یادگیری بهتر درس خط و زاویه می شود.
- سوال درباره هدف های رفتاری و عملی درس خط و زاویه از کتاب
ب: ارزشیابی تراکمی
- سوالات بصورت جزوه قبلا در اختیار دانش آموزان قرار گرفته و از آنها خواسته می شود به صورت گروهی آنها را حل کنند.
- با طرح سوال بصورت فردی از دانش آموزان مروری بر درس ارائه شده می کنیم
-از دانش آموزان پاسخ فعالیت های موجود در متن را می پرسیم .
-هر گروه با توجه به گروه بندی جلسه قبلی کنار هم قرار می گیرند و سوالات را پاسخ می دهند .
با استفاده از کارت های آموزشی از دانش آموزان خواسته می شود که سوالات مربوط به درس خط و زاویه را جواب دهند. از دانش آموزان خواسته می شود آنچه را که از درس خط و زاویه را بصورت فهرست وار بنویسند و به کلاس گزارش دهند. از دانش آموزان خواسته می شود آزمونی را بصورت گروهی انجام دهند و در کلاس درس بعد از فکر کردن هر گروه پاسخ های خود را ارائه دهند( به عنوان آزمون عملکردی) ارزشیابی فعالیت های بعد از تدریس
2 دقیقه در پایان کلاس برای رساندن فراگیران به نتیجه ی مناسب و ایجاد ارتباط بین مباحث درس خط و زاویه و مطالب قبلی و رابطه ی درس خط و زاویه با مباحث بعدی، به جمع بندی مطالب (به صورت خلاصه) پرداخته می شود. در این بخش مطالب درس خط و زاویه را به صورت پاورپوینت یا تولید محتوای الکترونیکی نمایش داده می شود. پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود ، مطالب فرا گرفته شده از درس خط و زاویه را تکرار نمایند.
همچنین :
- توضیح کلی درس
- بررسی مفاهیم گفته شده
- انجام کار عملی گروهی کلاسی یا اجرای نمایشنامه
- رفع اشکالات دانش آموزان
توضیح حول متن درس و آموخته های جدید و بحث پیرامون کاربرد اهداف درس خط و زاویه در زندگی جمعبندی
و ساخت دانش جدید
2 دقیقه
پاسخ به سوالات مربوط به درس خط و زاویه
برداشت خود را از نتایج حاصله از درس خط و زاویه بیان کنید:
در محیط منزل عناوین مطرح شده در درس خط و زاویه به بحث بگذارید
همچنین :
- دادن تکالیف تمرینی – تکمیلی- خلاق
- آوردن تحقیق بصورت فردی و گروهی
- پاسخ به سوالات مطرح شده برای جلسه بعد
از آن ها می خواهم که تمرینات کتاب را در خانه حل کرده و جلسه بعد به کلاس بیاورند. تعیین تکلیف و فعالیتهای خارج از کلاس (اقدامات بعدی )
1 دقیقه بهره گیری از پایگاههای اطلاع رسانی مناسب و…
کتاب ریاضی پایه ششم معرفی منابع
ملزومات اجرای تدریس شماره 2